Radionica: Financijska zrelost
Hrvatski institut za financijsku edukaciju, u suradnji s Knjižnicama grada Zagreba, Dječjom knjižnicom M2 (Medveščak 71) i na poziv voditeljice knjižnice gospođe Marsele Jeličić Fijan, organizirao je radionicu „Financijska zrelost“ na kojoj su sudjelovali učenici petog razreda osnovne škole „Ivan Goran Kovačić“.
Glavne teme radionice bile su:
- Kako se novac zarađuje?
- Želje i potrebe
- Financijski ciljevi
- Budžet
- Štednja
Cilj radionice „Financijska zrelost“ je pokazati pravi način kako postati financijski odgovorna i neovisna osoba te ukazati zbog čega je važno postati svjesni, a ne impulzivni potrošač.
Najzanimljivija praktična vježba bila je izrada kućnog budžeta.
Cijela grupa bila je podjeljena u pet skupina, u svakoj skupini po pet članova. Svaka skupina predstavljala je jednu obitelj.
Na raspolaganju su imali dvije prosječne plaće tj. iznos od desettisuća kuna, što je na prvi pogled značajan iznos. Problem nastaje kada se taj novac mora rasporediti na sve mjesečne troškove.
Da zadatak ne bi bio jednostavan, troškovi su premašili iznos raspoloživog novca, dodatno smo zakomplicirali situaciju što smo u troškove stavili i izdatke za kupnju novog mobitela, troškove putovanja. Znači trebalo je razlučiti što su stvarne potrebe, a što su želje i prema tome izbudžetirati raspoloživa sredstva.
Djeca su se uživila u svojim ulogama. Ozbiljno su shvatili zadatak. Atmosfera je postala užarena, naravno bilo je neslaganja, neki su željeli potrošiti novac i za stvari koje nisu prijeko potrebne, ali oni racionalniji nagovorili su ih da još jednom razmisle. Na kraju su, kao prava složna obitelj, novac rasporedili samo na najvažnije troškove.
Cilj ove vježbe bio je pokazati djeci da roditelji nemaju jednostavan zadatak kada trebaju mjesečno raspodijeliti svoja primanja te da se ne bi trebalo trošiti više nego što imamo na raspolaganju.
Kako se približavao Svjetski dan štednje (31. listopada) jedna od tema bila je i štednja. Obrađeni su glavni principi štednje:
- Štednja malo po malo
- Redovita štednja
- Štednja omogućava stvaranje veće vrijednosti kroz vrijeme
te glavni razlozi za štednju:
- Za slučajeve kada nam je hitno potreban novac
- Kada trebamo kupiti nešto „veće”
- Za mirovinu
Djeca su odgovarala na pitanja gdje se sve može štedjeti, koje su prednosti i nedostaci svakog pojedninog izbora mjesta štednje.
Hrvatski institut za financijsku edukaciju planira nove radionice na temu „Financijska zrelost“.
28.10.2013.